Kamień i woda w ogrodzie
31 lipiec 2017
0

Lato - pogoda kapryśna bywa niestety, ale kiedy mamy wakacje i jest gorąco ciągnie nas do wody. Jeziora, rzeki, morza... To nasz wakacyjny raj. I nic dziwnego, bo bez wody ani człowiek, ani znacząca większość różnych form życia nie istniałyby. Woda fascynuje człowieka nieprzerwanie od tysięcy lat. W wielu przypadkach stanowi ona nieodłączny element decydujący o pięknie parków czy ogrodów. Wystarczy spojrzeć na wspaniałe ogrody chińskie, japońskie, włoskie czy francuskie. Woda, jako naturalny element krajobrazu czy otoczenia doskonale komponuje się z innymi materiałami naturalnymi, takimi jak kamienie czy drewno.

Projektując ogród możemy zaplanować miejsce, gdzie stworzymy sobie naturalny fragment przyrody, gdzie dominować będą kamienie i woda. Takim miejscem może być oczko wodne pełne pięknej roślinności i zwierząt. Bo w wodzie żyją nie tylko ryby!  

Wybór miejsca

To najważniejsza decyzja. Musimy zaplanować miejsce, wielkość i kształt naszego oczka. Aby zachować równowagę  biologiczną i umożliwić rybom zimowanie w naszym oczku przynajmniej część akwenu powinna mieć głębokość ok. 120 cm. Okrągłe czy podłużne oczka na pewno są interesujące, ale o wiele ładniej wyglądają one kiedy mają bardziej naturalne i trochę nieregularne kształty np. są w formie tzw. nerki. Kolejna rzecz to półki na rośliny przybrzeżne czy wymagające głębszej wody. Ryby czy rośliny w oczku potrzebują odpowiedniej ilości światła słonecznego. Idealnie jeśli latem nasze oczko jest nasłonecznione przez 5-7 godzin (w najdłuższe dni). Wybór odpowiedniego miejsca jak i wielkość naszego oczka będą mieć w przyszłości ogromny wpływ na jego utrzymanie, rozwój, roślinność i równowagę biologiczną. 

Wybór materiałów i technika budowy

Pierwszym etapem jest wytyczenie i oznaczenie terenu, na którym będzie nasze oczko. Następnie zrobienie wykopu i przygotowanie podłoża pod materiał, z którego wykonamy oczko.

Formy z tworzywa sztucznego są najwygodniejsze i najłatwiejsze w montażu. Nie wymagają specjalnej podbudowy, a ponadto łatwo je czyścić. Niestety, forma ograniczy wielkość, a szczególnie głębokość naszego oczka. Duże i głębokie formy z tworzywa są też relatywnie drogie.

Do budowy mojego pierwszego oczka użyłem formy. Jednak jego niewielkie rozmiary skłoniły mnie do przebudowy i powiększenia go. Moje obecne oczko jest wykonane ze specjalnej folii dedykowanej do budowy oczek wodnych. Przygotowując podłoże pamiętajmy, aby dobrze oczyścić je z kamieni i korzeni. Spód i ściany wysypmy drobnym piaskiem i dopiero na tak przygotowane podłoże wykładajmy folię. Najlepiej robić to w ciepły i słoneczny dzień gdyż folia łatwiej się układa. Nie zapominajmy o półkach na doniczki z roślinami wodnymi oraz o wałku na brzegach oczka, który zapobiegnie wypływaniu wody. Taki wałek obkładamy kamieniami i obsadzamy różnymi roślinami tak, aby nie było widać folii.  

Oczko wymurowane z betonu daje nam największe możliwości tworzenia różnych kształtów czy zakątków w oczku. Jest to jednak metoda najtrudniejsza, najbardziej pracochłonna i dosyć droga. Beton wylewamy na siatkę zbrojeniową, która nie powinna dotykać ziemi. Montuje się ją na kołkach bądź kawałkach cegieł czy kamieniach. Tworząc oczko z betonu możemy wymurować przyszłe donice na rośliny czy też płytkie obszary bagienne.

Fauna i flora

W oczku wodnym dobrze jest stworzyć warunki jak najbardziej zbliżone do naturalnych. Zachowanie równowagi biologicznej pomiędzy roślinami, mikroorganizmami i rybami gwarantuje nam dobry rozwój ryb i wzrost roślin. Zadbajmy o to, aby były to zarówno rośliny pływające oraz podwodne jak i te, które rosną w naturze w strefie przybrzeżnej czy bagiennej. Rośliny powinny trafić do oczka wodnego zaraz po wypełnieniu go wodą, tak, aby od razu zaczęły tworzyć biologicznie żywy obszar dla ryb. Bardzo ważne dla równowagi biologicznej oczka są podwodne rośliny natleniające, takie jak moczarka czy wywłócznik. Rośliny strefy przybrzeżnej np. pałka wodna będą skutecznie oczyszczać wodę, a zimą ich uschnięte łodygi doprowadzą tlen pod lód. Grążele czy grzybienie popularnie zwane liliami wodnymi wytworzą liście, które latem zapewnią rybom cień. Ponadto, szczególnie grzybienie są wyjątkowo dekoracyjne. A to dzięki czerwonym, różowym, żółtym czy białym pięknym kwiatom, które pojawiają się w oczku od czerwca i kwitną aż do jesieni. Roślinność powinna pokrywać od 1/2 do nawet 2/3 powierzchni lustra wody.