Pierwsze wiosenne porządki
11 kwiecień 2016
1

Kiedy nasze ogrody zaczynają rozkwitać, na rabatach i w trawnikach pojawiają się tulipany, krokusy, ranniki i przebiśniegi to znak, że nadeszła wiosna. Ta pora roku otwiera w ogrodzie intensywny sezon. W tym czasie przygotowujemy się do siewów, przygotowania gleby, przesadzania i rozmnażania roślin itp. Zanim jednak zaczniemy planowanie kolejnych nasadzeń, warto uporządkować nasz ogród.

Pierwsze wiosenne porządki to nie tylko posprzątanie śmieci czy zgrabienie pozostałości po zimie, to również szereg czynności pielęgnacyjnych. Dzięki kilku zabiegom, będziemy mogli dłużej cieszyć się pięknym i zadbanym ogrodem.

Wiosną należy przyciąć stare i uschnięte gałęzie drzew. Aby poprawić kształt korony drzew należy również wyciąć pędy, które się krzyżują i rosną do dołu. Dodatkowo  należy wyciąć gałęzie w zagęszczonych miejscach, tak aby światło słoneczne  mogło bez problemu do nich docierać . Kiedy już zakończą się przymrozki i zdejmiemy osłony z krzewów, również powinniśmy prześwietlić krzewy, wycinając uszkodzone i chore pędy.

W marcu i kwietniu przystępujemy do prac porządkowych na trawniku. Pierwszy zabieg, który wykonujemy, to dokładne wygrabienie trawnika, pozbywamy się patyków, zeszłorocznych liści, a także suchych kęp trawy. Następne czynności, które pobudzą trawę do wzrostu to aeracja i wertykulacja. Pierwsza z nich polega na napowietrzeniu gleby, za pomocą nakłuwania trawnika widłami lub specjalnymi butami z kolcami. Wertykulacja to zabieg polegający na pionowym cięciu darni, czynność ma na celu usunięcie nadmiaru filcu oraz obumarłych części roślin. Użycie wertykulatora dostarczy naszej zielonej murawie lepszy dostęp do wody, światła oraz tlenu, dzięki czemu trawnik będzie wyglądał na zdrowszy.

Zieleń trawnika podkreśla piękno kolorowych i kwitnących rabat. Wycinamy przekwitłe kwiatostany i suche pędy bylin i roślin jednorocznych, jeśli nie zrobiliśmy tego przed zimą. Korę i torf, które wykorzystaliśmy do osłony roślin na zimę, możemy ponownie wykorzystać jako ściółkę. W tym pięknym okresie, możemy też podzielić byliny i przesadzić je w nowe miejsca.

Porządki w ogrodzie to ważny okres, od wykonanych prac i włożonego wysiłku zależy jak nasze zielone i kwitnące zacisze będzie prezentowało się przez resztę roku. Gdy nasz ogród jest uprzątnięty i rośliny gotowe do wegetacji, możemy zabrać się za przyjemniejsze rzeczy takie jak sadzenie nowych krzewów i drzew, a także siewu roślin na letnie rabaty.

Komentarze

Anna (22.04.2016 - 12:06)

Ale śliczna ta ławeczka .... marzenie ....

Aby skorzystać z możliwości komentowania

Zaloguj się

Przeczytaj więcej

Rośliny zadarniające i okrywkowe

Są takie miejsca w ogrodzie, gdzie trawa czy różne byliny najzwyczajniej w świecie nie chcą rosnąć. To na ogół miejsca zacienione, w których utrzymanie pięknej, gęstej i...

Czytaj dalej

Zimozielone rośliny zadarniające

Trawnik to jeden z tych elementów ogrodu, który bardzo często decyduje o jego urodzie. Piękna, gęsta zielona murawa jest wizytówką otoczenia domu. Ale co zrobić, jeśli w...

Czytaj dalej

Wiosenna pielęgnacja trawnika

Trawnik jest wizytówką naszego ogrodu. Piękna, gęsta i soczyście zielona murawa nadaje ogrodom charakteru, stylu i elegancji. Dlatego też o trawniki musimy dbać przez cały rok, ale...

Czytaj dalej