Porządkowanie oczka wodnego
11 kwiecień 2016
1

Zieleń traw i drzew oraz feeria barw przeróżnych kwiatów sprawiają, że ogród wygląda pięknie o każdej porze roku. Jednak jest coś, co sprawia, że w naszym ogrodzie tętni życie. Oczko wodne, bo o nim mowa, jest ciekawą ozdobą w ogrodzie. Tafla wody odbija niebo, a rozmaite rośliny doskonale się z tym widokiem komponują. Dodatkowego uroku dodają kolorowe rybki, które możemy hodować w naszym zbiorniku. Mogą być one atrakcją zarówno dla dorosłych jak i najmłodszych. Jeśli marzy Ci się staw, wiosna to doskonały czas na jego założenie! Natomiast jeśli budowę zbiornika wodnego na swojej działce masz już za sobą, w kwietniu czeka Cię trochę pracy.

Na początku sezonu należy sprawdzić szczelność zbiornika. W przypadku uszkodzeń należy je dokładnie wyczyścić i załatać. Kolejnym ważnym etapem prac po zimie, jest usunięcie mułu oraz gnijących resztek pokarmu ryb i roślin, które przyczyniają się do szybkiego rozwoju glonów. Taki zabieg przy małych zbiornikach należy wykonywać raz w roku. Jednak jeśli w oczku wodnym żyją ryby, z rozpoczęciem pracy powinniśmy zaczekać, aż temperatura wody wzrośnie do 10 st.C. Niepokojenie ryb w letargu, może wpłynąć negatywnie na ich zdrowie. Do wyczyszczenia dna, przydatny będzie odkurzacz do oczka wodnego lub pompa do brudnej wody. Po wszystkim, poziom wodny należy uzupełnić świeżą wodą, zaleca się wymianę ok. 1/3 objętości zbiornika.

Następnie zajmujemy się roślinami nabrzeżnymi. Pozbywamy się starych i uschniętych liści, przycinamy zeszłoroczne trawy, pałki i trzciny. Pędy najlepiej przyciąć na kilka centymetrów nad lustrem wody, aby zapobiec ich gniciu. Nie zapominamy o pielęgnacji roślin wodnych. Wiosna to najlepszy okres na ich przesadzanie. Abyśmy mogli się nimi cieszyć jak najdłużej, powinniśmy zacząć jeszcze przed okresem wegetacji. Do naszych zadań należy przede wszystkim przerzedzenie i podzielenie. Usuwamy stare liście i obumarłe korzenie. Do grubych i poplątanych pędów możemy użyć ostrego noża. Rany po podziale możemy zasypać sproszkowanym węglem drzewnym. Dzięki tym dwóm zabiegom, roślinność w krótkim czasie nam się odwdzięczy. Zdrowe i piękne rośliny będą upiększać nasz wodny zakątek.

Kiedy etap porządkowania i pielęgnacji mamy za sobą, uruchamiamy filtr. Przed włączeniem tego urządzenia, warto dodać do niego tzw. aktywator zawierający wyselekcjonowane kultury bakterii, które będą uczestniczyć w procesie rozkładania resztek organicznych i samooczyszczania wody. Kiedy temperatura wody osiągnie 10-15 st. C i ryby obudzą się do życia, zaczynamy ich karmienie. Czynność tą najlepiej wykonywać w południe, wtedy ryby są najbardziej aktywne.

Komentarze

Anna (22.04.2016 - 12:03)

Oczko wodne wcale nie jest takie trudne do wykonania, a taka świetna dekoracja ogrodu, ale fakt bez pracy i dbania o niego to nam małe bagienko się zrobi a nie oczko ;)

Aby skorzystać z możliwości komentowania

Zaloguj się

Przeczytaj więcej

Przygotowanie ogrodu do wiosny i dokarmianie ptaków

Zima to dla nas wyjątkowo trudny okres. Krótkie dni są często szare i nieprzyjemne. Do tego chłód i niekorzystne warunki. Zima to jednak także bardzo trudny okres dla naszego...

Czytaj dalej

Mało znane rośliny owocowe – część 2

Jesień to doskonały moment, by cieszyć się owocami mniej pospolitych i mało wymagających krzewów. Bez czarny Krzewy czarnego bzu rzadko kiedy są celowo sadzone w ogrodach. Zazwyczaj ta...

Czytaj dalej

Przygotowanie ogrodu do zimy

Schyłek lata i jesień to okres, w którym naszemu ogrodowi należy się szczególna uwaga. Dlaczego? Po pierwsze, aby utrzymać go w dobrej kondycji, ale też żeby odpowiednio...

Czytaj dalej