Przygotowanie ogrodu do zimy
15 wrzesień 2017
0

Schyłek lata i jesień to okres, w którym naszemu ogrodowi należy się szczególna uwaga. Dlaczego? Po pierwsze, aby utrzymać go w dobrej kondycji, ale też żeby odpowiednio przygotować ogród na zimę. Jeśli tego nie zrobimy, wiosna w ogrodzie może nas bardzo mocno rozczarować. Co robić, żeby rośliny, trawnik czy oczko wodne oraz elementy małej architektury przetrwały zimę i powitały nas wiosną swoim urokiem? Przeczytajcie porady wynikające z mojego wieloletniego doświadczenia.

Zadbajcie o trawnik. Pielęgnacja to nie tylko koszenie, ale także wygrabianie żołędzi, szyszek, gałązek czy mchu.

We wrześniu użyjcie specjalny nawóz jesienny, który przygotuje murawę do zimy  Późną jesienią dobrze jest rozsypać na trawniku wapno. Pomoże nam ono w walce z mchem A co z koszeniem? Tu pojawia się odwieczne pytanie. Kiedy ostatni raz skosić trawę? Przeważnie jest to pierwsza połowa października. Niestety nie podam Wam konkretnej daty. Wszystko zależy od aury. Jeżeli w listopadzie jest ciepło i mokro, trawa dalej będzie rosnąć. I raz na jakiś czas należy wtedy ją skosić.

Wiele Czytelniczek i Czytelników pyta mnie, które rośliny należy osłaniać na zimę i kiedy to robić. W tym przypadku też nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko zależy od miejsca, w którym one rosną i od pogody. No i oczywiście od rejonu Polski. W moim zacisznym i osłoniętym od wiatrów ogrodzie w zasadzie nie osłaniam krzewów. Są pewne wyjątki, ale o tym za chwilę. Generalnie, krzewy dostępne w naszych szkółkach są raczej odporne na warunki zimowe panujące w kraju. Niektóre z nich, takie jak róże czy hortensje ogrodowe dobrze jest zakopczykować. To ochroni korzenie i podstawę roślin przed mrozami i wysychaniem. Wielu krzewom wystarczy jednak zwykłe ściółkowanie korą sosnową. Tę metodę stosuję u mnie w ogrodzie i jestem z niej bardzo zadowolony.