Samodzielny wysiew i rozsada roślin

Samodzielny wysiew nasion i produkcja rozsady wcale nie są skomplikowane. Jeśli będziemy pamiętać o kilku prostych zasadach, nasz sukces będzie podwójny: uzyskamy nowe rośliny do ogrodu a także: dużą satysfakcję z samodzielnej pracy. Jeśli uda nam się zachęcić dzieci lub innych członków rodziny, a także sąsiadów czy znajomych do wspólnego rozmnażania roślin – tym lepiej!

Wysiewanie nasion to przyjemność, zabawa i zysk dla ogrodnika!

Co będzie nam potrzebne?

Przygotowując się do wysiewów musisz zgromadzić kilka niezbędnych elementów. Zacznij od kupienia nasion! Pomimo oszołomienia ogromnym wyborem w dużych sklepach ogrodniczych, warto dokonywać spokojnych i racjonalnie przemyślanych decyzji, wybierając kilka ulubionych gatunków.

Przykładowe byliny, które są łatwe do samodzielnego wysiewu z nasion: firletka kwiecista, łubin, krwawnik, malwa, rudbekia.

Po zakupie nasion, przygotuj odpowiedni pojemnik do wysiewu. Mogą to być bardzo profesjonalne mini-szklarenki (ważne, żeby były przewiewne, ale z przykryciem), torfowe niewielkie doniczki, albo pojemniczki z odzysku (rolki po papierze toaletowym lub kubeczki po pomidorach). Naczynia powinny stanąć w dobrze oświetlonym i ciepłym miejscu (rozejrzyj się ile masz miejsca na parapecie, na podłodze przy dużym oknie). Jako podłoże do wysiewu nasion najbezpieczniej jest wykorzystywać sprawdzone gotowe podłoże (wolne od zarodników grzybów chorobotwórczych), które można wymieszać z utrzymującym wilgoć wermikulitem.