Krok 1 – Wybranie terminu

Kiedy najlepiej zakładać trawnik? Wtedy gdy panują najlepsze warunki do kiełkowania nasion. Trawnik najlepiej zakładać od połowy kwietnia do końca maja, a następnie od połowy sierpnia do końca września. Nasiona mają wtedy najcieplej i najbardziej wilgotno. Oczywiście można niewielkie trawniki zakładać przez całe lato, ale wtedy wymagają one podlewania 2 x dziennie, o ile lato nie jest zimne i deszczowe.

Krok 2 – Przygotowanie podłoża

Im lżejsza gleba, tym większa szansa na lepszy trawnik. Aby dobrze rósł, potrzebuje sporej domieszki materii organicznej i piasku w podłożu. W przypadku ziemi gliniastej, należy w celu rozluźnienia, wymieszać ją z materią organiczną, która będzie również trzymała ciepło. Dobrze w tej roli sprawdza się kompost. W przypadkach skrajnych, gdy po deszczu woda utrzymuje się na powierzchni przez kilkanaście godzin, należy wymienić 20 cm wierzchniej warstwy oraz zdrenować niższą warstwę podłoża.

Można to zrobić przy użyciu rur drenarskich, ale można również wykonać szczeliny (rowki) drenarskie i wypełnić je grubym piaskiem o średnicy 0,7-1 mm. Szczeliny drenarskie możesz zastosować w przypadku, gdy wierzchnia warstwa nieprzepuszczalna ziemi leży na warstwie przepuszczalnej. Natomiast jeśli masz ziemię bardzo nieprzepuszczalną, pomyśl o wykonaniu pełnej instalacji drenarskiej.

Niektórzy zalecają rozwiązanie prostsze, w postaci wymieszania ziemi gliniastej z piaskiem, ale nie jest to dobre rozwiązanie, gdyż piasek nie ociepla gleby, a to właśnie w ciepłej glebie rośliny lepiej rosną i są zdrowsze.

Podłoże pod trawnik wymaga odczynu lekko kwaśnego pH 6,5 do 5,5. Aby uzyskać taki odczyn na 1  miesiąc przed wysiewem nasion lub położeniem darni, należy ziemię posypać siarką.

Krok 3 – Oczyszczanie podłoża 

Na tym etapie usuwasz kamienie, odpady, chwasty. Najlepiej wykonać te prace ręcznie. Niektórzy zalecają używanie herbicydów w przypadku mocno zachwaszczonego terenu, ale takie rozwiązanie ma więcej minusów niż plusów.

Po pierwsze herbicydy nigdy do końca nie usuną chwastów z ziemi, ponieważ są to najbardziej odporne na planecie rośliny i ich celem jest ochrona ziemi w sytuacjach, gdy nikt nie interesuje się jej uprawianiem. W ziemi są miliony nasion i żaden herbicyd nie usunie ich wszystkich.

Po drugie, nie ma bezpiecznych herbicydów – wszystkie są szkodliwe dla zdrowia. Nawet ten jeden słynny, o którym producent twierdzi, że się całkowicie rozkłada w glebie, nie jest biodegradowalny, o czym świadczy chociażby wyrok sądu francuskiego, zakazujący używania słowa „biodegradowalny” na opakowaniu.

Krok 4 – Przygotowanie do wysiewu

Gdy teren jest oczyszczony, należy go maksymalnie wyrównać i docisnąć ziemię, aby była ubita – to ogranicza parowanie wody i tworzy lepsze warunki do wschodów nasion.

Ubijanie i wyrównywanie ziemi można zrobić na 3 sposoby, wykorzystując walec lub własne stopy i długą płaską deskę lub tzw. „babę”.

1. Grabisz podłoże, aby je jak najlepiej wyrównać, a następnie wałujesz walcem. Jeżeli po dokładnym uwałowaniu, teren nadal jest nierówny, rozgrabiasz górki i ponownie wałujesz. Gdy nadal widzisz górki, ponownie je rozgrabiasz i znowu wałujesz – aż do momentu, gdy uzyskasz zadowalający efekt podłoża idealnie płaskiego, powiedzmy jak stół.

2. Starając się uzyskać podobny efekt bez walca, wykorzystujesz własne stopy, którymi udeptujesz ziemię drepcząc stopa przy stopie, a następnie deską wyrównujesz górki. Jeżeli są zbyt duże, rozgrabiasz je i ponownie udeptujesz. Do udeptywania najlepiej wykorzystać buty  całkowicie płaskie.

3. „Baba” to deska o wym. 30×30 cm przybita do pionowego drewnianego słupka. Uderzamy „babą” o glebę w celu jej ubicia i jednocześnie wyrównania. Rozgrabiamy górki i uderzamy ponownie, aż będzie Pan zadowolony 🙂

Nie ma potrzeby wzbogacania gleby w nawozy przed wysiewem nasion, zwłaszcza jeżeli wzbogacimy ją w kompost lub inną materię organiczną.

Krok 5 – Wysiew nasion

Nasiona wysiewasz ręcznie, a przy większych powierzchniach, siewnikiem. Dla trawnika to nie ma znaczenia. Jeżeli nie jesteś doświadczony w wysiewaniu ręcznym, zrób test na małym kawałku. Obsiej 1 m2 ilością ok. 30 g nasion (lub ilością zalecaną na opakowaniu) i zobacz jak to wygląda – łatwiej będzie ocenić, czy obsiewasz właściwy już trawnik wystarczająco gęsto.

Równomierne obsianie terenu jest ważne, aby osiągnąć równomiernie zagęszczony trawnik. Umożliwi to zastosowanie siewu krzyżowego. Rozłóż wysiew na 2 razy, używając do pierwszego wysiewu połowę wskazanej ilości nasion. Drugi raz wysiej nasiona idąc prostopadle do kierunku pierwszego obsiewu.

Dobrze jest pamiętać o zachowaniu pewnych odległości trawnika od innych elementów ogrodu, dzięki temu będzie ci zawsze łatwiej kosić.

Minimalne odległości:

Ścieżki – 5-10 cm
Drzewa – 30 cm
Krzewy – 30 cm
Ściany – 5 cm

Krok 6 – Podlewanie

Nawet jeśli jest ciepło, a nasiona nie będą miały wystarczająco dużo wody, to z kiełkowaniem będzie kiepsko. Najlepiej przyjąć zasadę, że podłoże powinno być non-stop wilgotne. Jeśli będziesz o tym pamiętać, to nasiona powinny szybko wykiełkować.

 

Powodzenia!

www.NastrojowyOgrod.pl 

`