Trawnik, trawniczek… soczysty… zielony… nie każdy ma cierpliwość, aby czekać na trawnik z nasion, więc dzisiaj kilka słów dla tych mniej cierpliwych. Po pierwsze należy tu liczyć się z kosztem 12-16 zł za m2 trawnika. Cena zależy od ilości kupowanej darni oraz  od jej rodzaju, czy na folii, czy nie, czy z torfem, czy nie. Z tymi szczegółami zapoznasz się rozmawiając z dostawcami.

 

 

Jak już wybierzesz dostawcę, to nieuchronnie trzeba zdecydować czy znaleźć wykonawcę, czy samemu brudzić łapki. W każdym z tym wypadków lepiej będzie, jeśli będziesz wiedzieć jak prawidłowo założyć trawnik z rolki, bo nawet jeśli twoje łapki pozostaną czyste, to będziesz wiedzieć czy wykonawca wie cokolwiek na temat zakładania trawników.

No to zaczynamy.

W przypadku trawnika z rolki, przygotowanie i oczyszczanie podłoża powinno przebiegać dokładnie tak samo jak w przypadku zakładania trawnika z wysiewu. Dlaczego? Dlatego, że trawnik z rolki jest przygotowywany na cienkiej warstwie podłoża, co zobaczysz dopiero gdy przyjedzie do Twojego ogrodu.

Dopiero położony na ziemi, dociśnięty i porządnie podlewany, zacznie dalej rozwijać korzenie, które muszą gdzieś wrosnąć. Nie da się ukryć tego, że trawnik z rolki podobnie jak trawnik z nasion, potrzebuje ok. 15-20 cm żyznej warstwy do prawidłowego rozwoju. Właśnie dlatego bardzo ważne jest  podłoże na jakim zostanie położony.

Najlepszym terminem zakładania trawnika z rolki jest okres od połowy kwietnia do końca maja i od połowy sierpnia do końca września – podobnie jak w przypadku trawnika wysiewanego z nasion, dlatego że temperatury wtedy są niższe i jest więcej opadów, dzięki czemu łatwiej jest trawnik utrzymać we właściwej wilgotności.

Chociaż właściwie… przyznam się po cichu, że możesz zakładać trawnik z rolki przez całe lato. Jest tylko jeden warunek, pamiętaj aby go podlewać dwa razy dziennie. Za brak systematyczności zostaniesz ukarany zaschniętymi krawędziami, a nawet większymi suchymi plackami.

Jak wybrać dobrą darń?

Przy kupnie darni zwróć uwagę na to, czy wybrana przez ciebie darń:

– Nie ma przebarwień, zażółceń i śladów chwastów.

– Ma równomierne podłoże grubości 3-4 cm, nie zawierające śmieci i grubych kawałków kory.

– Jest dobrze ukorzeniona – nie może się rozpadać, nie może łatwo dawać się rozrywać.

– Ma dużo białych poprzerastanych korzeni, ale które nie są ciasno splątane.

– Sama darń jest świeża, soczysta i zdrowa.

Darń trzeba w miarę możliwości chronić przed słońcem i najlepiej rozkładać ją od razu w dniu dostawy do ogrodu. Dobrze będzie wybrać pogodę pochmurną i deszczową.

Podłoże na którym będziesz rozwijać darń dobrze jest zwilżyć i spulchnić. Rozkładanie zaczynasz od najdłuższej krawędzi trawnika. Brzegi darni układasz dosyć ciasno, unikasz długich rozciętych krawędzi, dlatego następną rolkę zaczynamy rozkładać od połowy poprzedniej.

Po rozłożeniu trawnik podlewamy bardzo obficie – ok. 5 litrów wody na 1 m2.

Pielęgnacja trawnika z rolki  

Trawnik taki należy podlewać codziennie przez co najmniej 3 miesiące. Inaczej, zaschną brzegi darni i powstanie rysunek szachownicy.

Pierwsze koszenie możesz wykonać po około 3 tygodniach, gdy trawa osiągnie wysokość ok. 10 cm.

Po około miesiącu, gdy zauważysz, że trawa zaczyna jaśnieć, zasil ją dobrym nawozem do trawników.

Nawóz zawsze syp na suchą trawę, aby ziarenka nawozu nie poprzyklejały się do liści i nie spowodowały oparzeń. Najlepiej rozsypywać nawóz tuż przed deszczem lub podlewaniem, aby nawóz nie wietrzał, leżąc zbyt długo na ziemi, ale od razu rozpuścił się i spłynął do korzeni.

Podlewanie trawnika zadomowionego

Najlepiej jest podlewać bardzo wczesnym rankiem (4-6 godzina rano), rośliny dostają swoją dawkę wody, obsychają do południa i rosną. Podlewanie rano jest dobre również dlatego, że pobór wody w sieci nie jest duży i nie ma problemu z ciśnieniem wody.

Podlewanie późnym wieczorem jest drugą opcją, ale ma jedną podstawową wadę. Woda zalegająca na roślinach przez całą noc sprzyja rozwojowi chorób grzybowych.

Jak często podlewać trawnik? – to pytanie pojawia się bardzo często. Świeży trawnik bardzo często, jak pisałam wcześniej 2 razy dziennie.

Ale później, po pierwszym miesiącu, gdy trawnik zdąży się zadomowić, należy przyjąć ogólną zasadę  dotyczącą zarówno trawy jak i innych roślin – zbyt częste podlewanie z użyciem małej ilości wody powoduje słabe rozwijanie się systemu korzeniowego rośliny, który nie jest zmuszany czy zachęcany do rozwoju w poszukiwaniu jak największej ilości wody. Tak więc zapamiętać należy „raz na zawsze”, że lepiej podlewać rzadziej, a więcej, niż częściej a mniej.

Życzę ultra-zielonych, soczystych trawników!

www.NastrojowyOgrod.pl 

`