Trawnik jest wizytówką naszego ogrodu. Piękna, gęsta i soczyście zielona murawa nadaje ogrodom charakteru, stylu i elegancji. Dlatego też o trawniki musimy dbać przez cały rok, ale wiosenne zabiegi pielęgnacyjne często decydują o atrakcyjności naszego zielonego dywanu. Co zatem trzeba zrobić, żeby trawnik wyglądał pięknie?

Przede wszystkim należy go uprzątnąć po zimie. Porządnie wygrabiony trawnik już wygląda pięknie, ale to dopiero początek prac. Kiedy zakończy się okres przymrozków, rozmarznie ziemia, a temperatury w dzień zaczną dochodzić do ok. 10 stopni C, czas rozpocząć kolejne prace pielęgnacyjne. Rozsiane wcześniej wapno granulowane na pewno już się rozpuściło i wsiąkło w glebę. Murawa jest więc odkwaszona.

Wiosenne zabiegi pielęgnacyjne zależą od tego, w jakiej okolicy położony jest Wasz ogród czy działka. Ważna jest również gleba oraz jej wilgotność czy nasłonecznienie terenu. W nasłonecznionych ogrodach regularnie podlewanych w okresach bez deszczu, o podłożu żyznym, lecz przepuszczalnym wystarczy jedynie przeprowadzić aerację. To zabieg, który polega na nakłuwaniu murawy, a co za tym idzie jej napowietrzeniu i delikatnemu rozluźnieniu. Sprzyja to zarówno wchłanianiu wody, jak i składników mineralnych pochodzących z nawozów. Na niewielkich trawnikach możemy użyć aeratorów ręcznych, walców z kolcami lub specjalnych kolczastych nakładek na obuwie. Na większych powierzchniach lepiej sprawdzą się aeratory elektryczne lub spalinowe. Aerację najlepiej stosować dwa razy do roku, wiosną, gdy gleba rozmarznie i zakończy się okres porannych przymrozków.

 

Trawniki, szczególnie te, które położone są na terenach półcienistych, na których częściej pojawia się mech, wymagają corocznej wertykulacji. Zabieg ten polega na nacięciu murawy, usunięciu obumarłych części trawnika czy mchu. Wertykulacja jest zabiegiem bardziej inwazyjnym niż aeracja, ale poza nacięciem murawy zapewni również odpowiedni dostęp wody, składników mineralnych czy światła do korzeni traw. Zabieg ten najlepiej przeprowadzić wiosną, gdy murawa jest całkowicie rozmarznięta. Na niewielkich trawnikach możemy użyć ręcznych bądź elektrycznych wertykulatorów. Przy większych powierzchniach najlepiej sprawdzą się urządzenia spalinowe. Po takim zabiegu należy porządnie wygrabić trawnik, tak aby usunąć resztki traw i mchu. Aby zwiększyć efekty wertykulacji oraz zregenerować murawę dobrze jest dosiać nasiona traw. W tym samym czasie rozsiewamy także nawóz. Dlaczego? Bo gdy zrobimy to po wyrośnięciu młodej trawy, nawozy mogą uszkodzić świeże źdźbła.